Edremit Kırma Zeytin 1000gr

  |   0 yorum   |   Yorum Yap

  • 250,00₺

Kırma Zeytin Çeşitleri ve Kırma Zeytin Nasıl Muhafaza Edilir

Zeytin denildiği zaman aklınıza tek bir zeytin çeşidi gelmesin çünkü zeytin çeşitleri bir hayli zengindir. Özellikle kırma zeytin çeşitleri arasından en biliniyor olanları ve aynı zamanda sizlere en yararlı olarak bulunuyor olanlarını bilmeniz, sizler için çok daha iyi olacaktır.

Kırma zeytin çeşitleri arasında Edremit kırma zeytini bulunmaktadır. Edremit kırma zeytin ürünlerinin genel olarak yetiştiği yerlerin ise, Ege bölgesi içerisinde bulunan Körfez yöresinde, İzmir ilinde, Çanakkale ilinde, Mersin iline bağlı olan Tarsus ilçesinde, Antalya ilinde, Adana ilinde, Mardin ilinde ve Kahramanmaraş ilinde olduğu bilinmelidir.

Kırma Zeytin

Bir diğer kırma zeytin çeşidi olarak ise Çakır kırma zeytinlerini duyabilirsiniz. Çakır kırma zeytin çeşidi İzmir ve çevre bölgelerinde yetiştirilen, genel olarak daha iyi bulunan ve lezzeti ile bilinen kırma zeytin çeşididir. Kırma zeytin çeşitleri içerisinden en dikkat çeken ürünlerin bir diğeri ise büyük topalak ulak kırma zeytin çeşitleri olarak bilinmektedir.

Oldukça iri bir şekilde bulunan, lezzet bakımından ise hemen hemen bütün zeytin çeşitlerinin daha önünde bulunuyor olan bu kırma zeytin çeşidi insanlar tarafından en sık şekilde tüketilmektedir. Bahsi geçen büyük topalak ulak kırma zeytin çeşidinin yetişiyor olduğu bölgelerin ise, Mersin iline bağlı olan Anamur ilçesi, Erdemli ilçesi, Tarsus ilçesi, İskenderun ili içerisi, Adana iline bağlı olan Seyhan ilçesi ve Isparta iline bağlı olan Sütçüler ilçesi olarak bilinmelidir.

Peki bahsi geçen ve daha birden fazla çeşidi bulunan kırma zeytin ürünlerinin muhafaza edilmesi nasıl yapılmaktadır? Kırma zeytin ürünlerinin genel olarak kırılma işlemi yanı uç açılma işlemi yapıldıktan sonra, temiz olan pet şişelerin içerisine konulması tercih edilmektedir. Daha sonrasında ise bu pey şişelerin içerisine yeterli bir miktarda tuz ilave edilmesi, pet şişe içerisinde bulunan kırma zeytin ürünlerinin çok daha sağlam ve aynı zamanda daha lezzetli halde bulunmasını sağlayacaktır. Bunun yanında kırma zeytin çeşitlerini genel olarak almış olduğunuz teneke kutuların içerisinde iyi bir şekilde saklayarak muhafaza edebilirsiniz. Fakat zeytinlerin teneke kutu içerisinde hava almamasına dikkat etmelisiniz.

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Etiketler: siyah zeytin, yesil zeytin, gemlik zeytini, kirma zeytin, cizik zeytin, zeytin cesitleri, edremit zeytini, naturel zeytin, salamura zeytin